29 شهريور 1397


 جستجو
  
بخش های سازمانی :
  • کتابخانه
  • واحد فن آوری اطلاعات
  • واحد منابع و تجزیه و تحلیل اطلاعات
 
واحد کتابخانه:
کتابخانه مرکز اطلاع رسانی يکی از کتابخانه‌هاي تخصصی غنی‌ کشور به شمار مي‌رود که در زمينه‌هاي موضوعی فنی و مهندسی مرتبط با صنایع نفت، گاز و پتروشيمی و صنایع وابسته، منابع اطلاعاتی ارزشمندی را گردآوری كرده است.
 کتابخانه وظیفه نیاز سنجی ، شناسایی ،تهیه و تامین منابع اطلاعاتی ، سازماندهی، ذخیره و ارائه منابع اطلاعاتی مورد نیاز صنعت پتروشیمی را بر عهده دارد. این واحد دارای بیش از 10000عنوان کتاب تخصصی فارسی و انگلیسی، گزارشهای تحلیلی فنی - اقتصادی و 265 عنوان نشریه تخصصی به انضمام آرشیو آن می باشد. از دیگر وظایف این بخش می توان به همکاری با موسسات داخلی و خارجی در زمینه گردآوری منابع اطلاعاتی و اشاعه اطلاعات نام برد. این واحد همچنین خدمات مشاوره و جست‌وجوي اطلاعات از پايگاههای اطلاعاتي و ديجيتال به روش حضوري خدمات جست‌وجوي اطلاعات از بانك‌هاي اطلاعاتي خريداري‌شده، برای کلیه کاربران را ارائه می نماید.
 
واحد منابع و تجزیه و تحلیل اطلاعات:
امروزه در هر مرکز اطلاع رسانی، پایش و رصد اطلاعات و پردازش و تحلیل آنها در جهت آگاهی رسانی به مدیریت ارشد و کارشناسان سازمان از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
واحد منابع و تجزیه و تحلیل اطلاعات نیز وظیفه دارد تا منابع اطلاعاتی را بر اساس خط مشی شرکت ملی صنایع پتروشیمی پایش نموده و مهمترین وقایع و رخدادهای مرتبط با صنعت پتروشیمی را به صورت اخبار و گزارشهای تحلیلی، در دوره های زمانی معین تهیه و  در اختیار کاربران قرار دهد.
علاوه بر آن در این واحد بیش از 6 هزار مقاله فنی- اقتصادی به زبانهای فارسی و انگلیسی ( به صورت چاپی و دیجیتالی ) موجود و در اختیار کاربران قرار گرفته است.
از دیگر منابع می توان به مجموعه گزارشهای ماموریت خارج از کشور مدیران و کارشناسان شرکت ملی صنایع پتروشیمی و استانداردهای فنی - مهندسی بین المللی اشاره کرد.
 
واحد فناوری اطلاعات:
مرکز اطلاع رسانی در سال 1374 به منظور سازماندهي، نگهداري و سهولت دسترسي و بازيابي منابع اطلاعاتی، مبادرت به نصب و راه اندازی سامانه جامع اطلاع رساني سيمرغ نمود. این سامانه علاوه بر امکان جستجو در تمامی منابع اطلاعات موجود در مرکز امکان جستجو در سایر مراکز اطلاع رسانی در سراسر کشور را که از این سامانه استفاده می نمایند، نیز فراهم می نماید.
با توجه به روند رو به رشد منابع دیجیتال و راهبرد مرکز در استفاده از روشهای نوین اطلاع رسانی، جهت سهولت دسترسی كارشناسان صنعت پتروشيمي به منابع اطلاعاتی مورد نظر و نیز لزوم طبقه بندی و تعیین سطوح دسترسی به منابع، همچنین تبادل اطلاعات و ارتباط با ديگر سازمان ها و بهينه نمودن فرآيندهاي كاري، استفاده از سامانه كتابخانه ديجيتال نوسا از سال 1389 آغاز گردید و از آن زمان تا كنون بیش از يكصد هزار نسخه منبع اطلاعاتی  الکترونیکی در اين سامانه قرار گرفته است.
پورتال مرکز درگاهی است که از طریق آن علاوه بر معرفی امکانات و خدمات مرکز اطلاع رسانی، جستجو و دستیابی به منابع موجود را به راحتی امکان پذیر نموده است.
همچنین کاربران با عضویت در انجمن های موجود در پورتال و همچنین با ارتباط Online با کارشناسان مرکز اطلاع رسانی می توانند به طرح نظرات، پیشنهادها و سوالات خود بپردازند.
از وظایف واحد فناوری اطلاعات، مدیریت سامانه های اطلاعاتی و پورتال مرکز اطلاع رسانی می باشد. همچنین این واحد وظیفه آماده سازی، فهرست نویسی و چکیده نویسی منابع الکترونیک و لوح های فشرده را عهده دار می باشد.
 
 
 
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز اطلاع رسانی شرکت ملی صنایع پتروشیمی می‌باشد.